Youth World Championships KO 2016

Updated: 2016-08-13   16:36Get new pages automatically

***************************************************************
Head Referee: Dieter Helmke
Referees: Christian Somnitz, Peter Helm
Tournament Director: Martin Tománek (WMF)
Tounament Officer: Andreas Lackner (MGC ASKÖ Bischofshofen)
Jury: Martin Tomanek, Michael Löhr (GER), Lars Broddevall (SWE)
***************************************************************

Penalties

Rd 2 Lane B9 DICKES Robin (GER) – verbal pre-warning (unbehaviour)
Rd 2 Lane B7 SCHWICKERT Benedikt (GER) – verbal pre-warning (time)

***************************************************************
The tournament jury has decided to change the order of courses for the final round of
individual strokeplay championships (Friday from 2 pm) and semifinals, finals and matches
for rank 3 of the individual matchplay championships (Saturday afternoon). These rounds
will start at concrete course (course A) and finish at miniaturegolf course (course B), i. e.
the opposite order than stipulated in the tournament invitation.

The reason for this decision is that the background idea is to finish at the more difficult
course, and in case of Bischofshofen, the miniaturegolf course is generally considered to
be more decisive / difficult than the concrete.

Result


Junior women | Junior men | Matches | Most aces in a row

Junior women
8 - part-final R1 Quarter-final R2 Semi-final R3 Final R4 Winner
Alena Dolezelova 6 Alena Dolezelova 4 Alena Dolezelova 3 Jasmin Hansson 4 Sarah Schumacher
Sabrina Newland 2
Felicia Vikström 6 Felicia Vikström 2
Yulia Korytina 2
Jasmin Hansson 8 Jasmin Hansson 5 Jasmin Hansson 4
Maike Haupt 4
Nadine Jürgens 6 Nadine Jürgens 2
Elena Sukonnikova 1
Sarah Schumacher 8 Sarah Schumacher 6 Sarah Schumacher 4 Sarah Schumacher 6
Wilma Harrysson 2
Jennifer Göransson 4 Jennifer Göransson 6
Polina Mogilevskaya 2
Patricia Gras 6 Patricia Gras 5 Patricia Gras 1
Lisa Marie Zitz 2
Michaela Zwirlein 7 Michaela Zwirlein 3
Mara Doppelreiter 2
3:rd - 4:th   3:rd
Alena Dolezelova 6 Alena Dolezelova
Patricia Gras 3


Junior women | Junior men | Matches | Most aces in a row

Junior men
16 - part-final R1 8 - part-final R2 Quarter-final R3 Semi-final R4 Final R5 Winner
Benedikt Schwickert 4 Benedikt Schwickert 5 Benedikt Schwickert 6 Benedikt Schwickert 1 Benedikt Schwickert 3 Ondrej Skaloud
Justin Baumann 4
Jarno Bottenberg 0 Jan Kadlec 2
Jan Kadlec 6
Johannes Lieber 4 Johannes Lieber 7 Johannes Lieber 4
Timur Ramazanov 4
Ole Riewe 5 Ole Riewe 1
Richard Susa 1
Thomas Lottermoser 5 Thomas Lottermoser 7 Thomas Lottermoser 1 Manuel Szablikowski 0
Boris Svoboda 1
Lars Anderegg 6 Lars Anderegg 3
Per Pucher 4
Lukas Larsson 2 Tristan Kleiner 3 Manuel Szablikowski 8
Tristan Kleiner 5
Manuel Szablikowski 5 Manuel Szablikowski 6
Duccio Cheli 2
James Lindström 6 James Lindström 6 James Lindström 8 James Lindström 4 Ondrej Skaloud 5
Adam Rous 3
Eric Bohlin 6 Eric Bohlin 0
Daniel Brtevník 3
Jean-Pierre Bonacker 4 Andreas Ekängen 6 Robin Dickes 2
Andreas Ekängen 4
Robin Dickes 6 Robin Dickes 6
Youri Bottenberg 2
Fabian Spies 7 Fabian Spies 4 Fabian Spies 3 Ondrej Skaloud 5
Florian Haberl 4
Elias Zachariassen 7 Elias Zachariassen 1
Remo Zysset 3
Tommy Fröjd 4 Alexander Philipona 3 Ondrej Skaloud 7
Alexander Philipona 4
Ondrej Skaloud 4 Ondrej Skaloud 3
Henrik Andersson 4
3:rd - 4:th   3:rd
Manuel Szablikowski 4 Manuel Szablikowski
James Lindström 2


Junior women | Junior men | Matches | Most aces in a row

This tournament is administrated by Bangolf Arena version 2.0.5